
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.5 mm |
| Width | 4.4 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 20 |
| Height | 1.2 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Min Input Voltage | 6 V |
| Output Current | 3 A |
| Output Voltage | 7.45 V |
| Operating Supply Voltage | 75 V |
| Output Type | Adjustable |
| Lifecycle Status | Active |
| Min Supply Voltage | 6 V |
| Max Output Current | 3 A |
| Quiescent Current | 1 mA |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Max Input Voltage | 75 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 90 % |
| Topology | Buck |
| Function | Step-Down |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
Stock: 989
Distributors
pcbx
Unit Price$4.44307
Ext.Price$4.44307
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.44307 | $4.44307 |
| 10 | $3.42913 | $34.29130 |
| 25 | $3.16067 | $79.01675 |
| 50 | $3.06038 | $153.01900 |
| 100 | $2.96327 | $296.32700 |
| 300 | $2.86924 | $860.77200 |
| 500 | $2.77820 | $1389.10000 |
| 1000 | $2.69005 | $2690.05000 |
| 3000 | $2.60469 | $7814.07000 |
| 5000 | $2.52204 | $12610.20000 |
